Navigace

Obsah

Kostelní hodiny

Typ: ostatní
Kostelní hodiny 1 Kostelní hodiny

Minulé pondělí byl v rámci kompletní rekonstrukce Staroměstské radnice odstaven Pražský orloj. Jenže oprava je jedna věc a děsivé legendy a proroctví věc druhá. Traduje se, že pokud se orloj zastaví, přijde válka či jiná katastrofa. Jiná pověra hlásá, kdo do orloje jakýmkoli způsobem zasáhne, ten buď zešílí, nebo zemře. Je to pouhá legenda či mýtus? A jak jsme na tom u nás ve Slavkově?
Technické služby mají v kompetenci správu a provoz městských hodin, které jsou umístěny na kostele Vzkříšení páně. Předkládám tímto konkrétní parametry a faktické údaje o době jejich existence. V roce 1903 byla rozebrána hodinová brána ve spodní části náměstí a zvony z ní byly nainstalovány ke kostelním hodinám. Zvon odbíjející čtvrthodiny váží 110 kg a zvon odbíjející celou má hmotnost 260 kg. Celý sloup, zvony a bicí kladiva váží 400 kg. V roce 1907 byl pořízen od firmy J. Moravus z Brna další stroj, který je nyní uložen na zámku. Tento byl nahrazen současným strojem od firmy MORAVA, soukromé společnosti pana Václava Dvořáka z Vyškova (po znárodnění OPP Vyškov) v tehdejší pořizovací ceně cca 80.000,-Kč. Tyto hodiny se vyráběly v malosériovém objemu tří kusů do měsíce. Čtvrťový stroj s označením 230E s průměrem hlavního ozubeného jícího kola 230 mm váží včetně tří protizávaží 190 kg. Právě vlastní mechanický pohon hodinového stroje je protizávažím, které se automaticky vytahuje elektropohonem. V případě výpadku proudu má stroj devatenáctihodinovou rezervu chodu. Při rekonstrukci kostela v roce 1924 byly hodiny v rámci generální opravy opatřeny novým světelným číselníkem o průměru 235 cm. Minutová ručička váží
5 kg a hodinová ručička 3 kg. Následně při výměně střešní krytiny kostela v roce 1996 bylo odhaleno poškození ostění hodin, a proto byly demontovány k následné opravě. Ozdoby kamenného ostění byly zrestaurovány v roce 1999 a na své místo se hodiny vrací v roce 2000, kdy na silvestra o půlnoci poprvé odbily a oznámily tak příchod třetího tisíciletí.
Průběžný servis a opravy provádí externě pro TS již spoustu let hodinář pan Vladimír Kocourek z Křenovic. Generální opravy jsou cyklicky nastavené na desetileté období. Vzhledem k pravidelné preventivní údržbě a dobrému technickému stavu byla poslední generální oprava provedena na sklonku roku 2017, po téměř sedmnácti letech. Hodiny sice vykazovaly správné časové údaje, ovšem s absencí zvukové kulisy, na což někteří občané zareagovali upozorněním nestandardního stavu. Po dvoutýdenní opravě byly opět v sobotu 16. prosince odpoledne spuštěny. V době vynucené odstávky hodinového mechanismu byl ciferník dočasně poháněn elektronikou. Předmětem této poslední opravy byla demontáž věžního hodinového stroje, snesení jednotlivých komponentů po 162 schodech (z toho 134 kamenných a 28 dřevěných), transport do autorizované dílny, vyčištění strojního mechanismu, údržba a repase opotřebených částí (převážně kluzných pouzder), zpětné vynesení a kompletace s uvedením do opětovného chodu. Stejným typem hodinového stroje disponují i okolní města a obce jako Rousínov, Letonice, Dražovice, Nížkovice a Šaratice. Dle vyjádření pana Kocourka jsou hodiny ve velmi dobrém technickém stavu a budeme jen doufat, že se Slavkovu, stejně jako naší zemi, jakékoliv děsivé proroctví velkým obloukem vyhne.


Ve Slavkově u Brna, dne 16. 1. 2018

Za TSMS: Petr Zvonek



Vytvořeno: 17. 1. 2018
Poslední aktualizace: 17. 1. 2018 8:15
Autor: Správce Webu